Промоцијата на  проектот „The light of jewelry through the centuries“ илиСветлината на накитот низ вековите“, кој претставува пренесување/презентирање на предметите од минатото со посебен фокус на накитот, преку примена на новите технологии – холограми, кои ја осветлуваат можноста за промоција и презентација на накитот низ вековите, развојот на креативните индустрии и новите (виртуелни) практики во музејската дејност.

Проектот од областа на музејска дејност и заштита на нематеријалното културно наследство за 2022 година  во реализација на Здружението за унапредување на социјалните политики, образованието, културата и уметноста Доминиум културно јадро.

Отварањето ќе се одржи на 21 октомври во НУ Музејот на Македонија, со почеток во 12 часот. 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.