Во книжевниот салон на „Матица македонска“ вечер од 19 часот ќе биде промовиран новиот роман на академик Божин Павловски – „Мемоари на задоцнетиот романтичар“.

На страниците од своето најново романескно дело, познатиот писател како на филмско платно ги отсликува политичките, економските и културните процеси што се случувале во нашата држава во последните четири децении на минатиот век, соопшти „Матица“ за книгата на Павловски која ќе ја промовира проф.д-р Весна Мојсова-Чепишевска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.