На 20 јуни (четврток) 2019 година во 12 часот, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Прозни записи“ од Васко Ташковски. За делото на познатиот сликар и академик ќе говорат акад. Нада Поп Јорданова и писателот Паскал Гилевски.

Книгата е во издание на книгоиздателството „Матица македонска“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.