Програмата на Кинотеката од утре, 8 октомври, се враќа во киносала.

Здравствените протоколи за посетителите на Кинотеката ги пропишуваат следниве правила:
– Задолжително e носењето лична заштитна опрема (маска) за сите посетители на киното. Маската е задолжителна за цело времетраење на посетата на киното, во сите простории: хол, тоалет, киносала за цело времетраење на проекцијата.
– Задолжително е одржување физичка дистанца од 1,5 – 2 метри помеѓу посетителите пред билетарницата, пред влезот во холот, пред влезот во киносалата и евентуално купување на шанкот.
– Не е дозволено стоење и групирање на посетителите од публиката во холот или киносалата.
– Задолжителна дезинфекција на рацете за сите посетители при влез во киното.
– Задолжително мерење на телесната температура на сите посетители при влез во киното.
Билетот се купува на билетарница, задолжително е одржување дистанца од 1,5 до 2 метра, и истото растојание меѓу вработениот и посетителот.
– Задолжително седење само на местото за седење обележано на билетот.
– Користењето на тоалетите е ограничено на максимум двајца посетители во исто време.

Утре, со почеток во 19 часот ќе биде прикажан „Студена војна“ во режија на Павел Павликовски.

Сторијата на филмот зборува за страсната љубовна приказна меѓу младата и амбициозна пејачка и танчарка Зула (Јоана Кулиг) и музичарот и диригент Виктор (Томаш Кот). Зула излегува од поправен дом и се пријавува на аудицијата на новоформираното културно-уметничко друштво што ги негува традициите на полскиот фолклор веднаш по војната.

„Студена војна“ освои „Златна палма“ за режија во Кан минатата година и беше еден од најсериозните кандидати за Оскар, со бројни одлични критики низ целиот свет.

Влезниците се по цена од 100 денари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.