Професорот на Филолошкиот факултет Људмил Спасов, претседател на Советот за македонски јазик, денеска реагираше бидејќи ниту една државна институција не ја одбележала 25-годишнината од смртта на Блаже Конески.

Ниту една институција не го одбележа денот на смртта на Блаже Конески. Не е добро да ги забораваме македонските великани. Еднаш ќе кажам за сите премрежија што ги доживеав кога посмртно ја објавуваме неговата Историска фонологија на македонскиот јазик, напиша професорот Спасов.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.