Вториот ден на Фестивал ArtArea 2 (сабота, 26 јануари 2019) ќе започне со MakeDox.
Во 19:00 ќе биде прокажам документарецот „Dangerous Acts Starring the Unstable Elements of Belarus“.
„Опасни дела“ е филм за белорускиот слободен театар – неверојатен запис за храброста и отпорот против цврсто стиснатата тупаница на диктатурата која забранува, прогонува и ликвидира и сè уште владее благодарение на 79% од избирачките гласови и со најголемиот број полицајци по жител во светот.
Влезот на проекцијата е бесплатен, а во продолжение можете да го погледнете трејлерот за филмот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.