На 24 јуни (четврток), со почеток од 18 часот во МКЦ (Сала 25 Мај) ќе се одржи премиера на новата претстава од здружението Пресврт, насловена „Дневна доза мазохизам“. Следната изведба е закажана за следниот ден, 25 јуни (петок) со почеток од 20 часот.

Билетите се достапни на билетарница во МКЦ и oнлајн преку bileti.mkc.mk

ПРЕСВРТ е театарска група, која дејствува во доменот нa независната, вонинституционална театарска продукција, како и во доменот на театарската едукација. Идејата за вакво здружување на неколкумина млади артисти, активни во повеќе уметнички сфери (театар, танц, фотографија, книжевност), се развиваше цела година до нејзиното конечно формирање и јавно истапување на 23 октомври 2019. Пресврт, воедно претставува и платформа за вмрежување на студенти и театарски уметници од независната, вонинституционална домашна и меѓународна сцена.

Настанот ќе биде реализиран согласно протоколите за огранизирање настани во затворен простор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.