Светската премиера на новиот краткометражен филм на Радован Петровиќ – „Проблемот на Тина“ ќе се одржи вечер, во 21 часот, во паркот на Младинскиот културен центар (МКЦ).

Во филмот се раскажува за 22-годишната Тина, која откако ја губи невиноста оди на првиот гинеколошки преглед.

Сценариото на филмот е на Румена Бужаровска, а продукцијата на „Партизанс“. Улогите ги толкуваат: Душица Настова, Жаклина Стефковска, Јордан Симонов, Тамара Ристоска, Емилија Мицевска-Трајковиќ.

Продуцент на филмот е Роберт Насков, директор на фотографија е Андреј Лембанов, сценограф Илина Ангеловска, костимограф Жаклина Крстевска, шминкер Ирена Сенокозлиоска, дизајн на тон Ненад Стефаноски и Драган Спасов, а монтажери Радован Петровиќ и Вардан Тозија.

Филмот е финансиран од Агенцијата за филм на Македонија.

По премиерата, ќе има има ди џеј сет на Nastasya Kish.

Влезот е слободен, со ограничен број на бесплатни билети.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.