Турски театар-Скопје утре напладне премиерно ќе ја изведе Андерсеновата приказна „Девојчето со кибритчиња“. Адаптирана е за деца и младинци и се фокусира на темата за сочувствителноста која е сè поретко присутна во општеството.

Ова е прва режија на младата Емине Халил, која во 2015 година дипломирала актерска игра на турски јазик на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Зборувајќи за мотивот да ја постави претставата, таа денеска на прес-конференција рече дека од преокупираноста со самите себеси, луѓето ги запоставуваат животите на другите, а во постојаното трчање низ животот, од него исчезнува и магијата. Идејата ѝ била да ги запознае децата што е емпатија и да научат нешто повеќе за реалниот живот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.