Турскиот театар во Скопје денеска од 14 часот премиерно ќе ја изведе претставата за деца „Рапунзел“ од браќата Грим. Адаптацијата и режијата се на Џабир Доко.

Играат Инес Радончиќ (Вештерката), Ебру Мусли (Младата жена), Јеткин Сезаир (Младиот човек), Жале Османи (Рапунзел), Метин Ибрахим (Принцот) и Дин Ибрахим (Змејот).

Сценографијaта е на Татјана Блажевска-Христоска, а костимографија на Розе Трајческа-Ристевска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.