Предавање „Психологија на византиската икона низ делата на руските зографи“ ќе биде одржано вечер во организација на Рускиот центар при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ Скопје.

Предавач ќе биде монахињата Ана при МПЦ-ОА, зограф. Таа ќе се осврне на повеќе теми: што ја одделува византиската икона од другите уметнички дела, за создавањето на византиската икона – поглед преку делата од св. Андреј Рубљов, Московска школа и за боите и нивната симболика.

Предавањето ќе се одржи во Рускиот центар Скопје со почеток во 19 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.