Во рамките на најголемата книжарница во Македонија – Literatura.mk Superstore, што беше отворена минатата недела во соработка со „Скопје сити мол“, денеска (29.05.2020) почнува со работа Cafe Literatura.

Согласно прописите за работа на локали од ваков вид во затворени трговски центри, во кафе-барот се запазени протоколите за дезинфекција и безбедна дистанца, а посетителите засега ќе можат да престојуваат само на терасата од локалот.

Ова е првиот локал каде што ексклузивно е застапено едно од најдобрите кафиња „Кафе Италија“ (Café Italia). Во кафе-книжарницата, ќе има три типа на специјално кафе Бурундu, Бразил и Етиопија, брендирани како Café Literatura. Инаку, „Кафе Италија“ e компанија за печење кафе од Фијано, северно од Рим.

По повод отворањето на Cafe Literatura, во периодот од втори до седми јуни, за секоја сметка, посетителите ќе имаат можност бесплатно да го дегустираат кафето понудено во менито.

Literatura.mk Superstore и Cafe Literatura работат согласно работното време на „Скопје сити мол“, од 10 до 18 часот (понеделник-сабота).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.