Најавената реконструкција на Универзалната сала со зачувување на истиот габарит и автентичниот изглед почна денеска, дознава  24 Инфо.

Околу објектот се поставуваат тараби и се оградува просторот. За реновирањето на салата се издвоени 120 милиони денари од централниот буџет, а изведбениот проект за реконструкција е изработен од проектантското биро „Мегарон инженеринг“, а ќе му биде даден на Градот како донација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.