Министерот за култура, Хусни Исмаили го разреши директорот на Музејот на Македонија Гордан Николов, потврдија за САКАМДАЖАМ.МК од Министерството.

Директорот Гордан Николов е разрешен поради утврдена работа спротивна на Законот за култура и на Законот за музеите, како и на Статутот на установата, а по извршен вонреден инспекциски надзор од овластени инспектори за културата, велат од кабинетот на министерот Исмаили за СДК.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.