Ремек-делото на веризмот, опера за љубов, неверство, убиство…ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 27 јануари 2023 со почеток во 20.00 ч. под диригентската палка на Иван Еминовиќ, а во режија на Дејан Прошев.

Сценограф: Илина Ангеловска

Костимограф: Никола Булески

Кореограф: Олга Панго

Концерт-мајстор: Јане Бакевски

Хор-мајстор: Јасмина Ѓорѓеска

Светло дизајн: Милчо Александров

НАСТАПУВААТ:
Канио / Палјачо: Зоран Сотиров
Неда / Колумбина: Билјана Јосифов
Тонио / Тадео: Борис Трајанов
Пепе / Арлекин: Благој Нацоски
Силвио: Драган Ампов
Балет: Ендру Кук (Англија), Агим Бафтии и Меланија Гоцевска

Настапуваат хорот и оркестарот на Национална опера и балетRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.