Синоќа во Старата битолска чаршија со спектакуларен огномет, свечено беше отворено 38-мото издание на “Малиот битолски Монмартр”. Ни големото невреме и поројниот дожд не ги спречи големиот број вљубеници во детското ликовно творештво да присуствуваат на свеченото отворање.

Ентузијазам, креативна енергија и гости од повеќе земји од светот, ја исполнија Старата битолска чаршија, која беше исполнета со над стотина учесници на годинашната колонија.

До 30 мај, Битола ќе биде најголемото атеље на светот. Инаку, на меѓународниот конкурс „Битола 2019”, годинава пристигнаа 15.771 цртежи, од 337 училишта, од 35 земји од светот. Наградите на младите ликовни творци кои дојдоа во Битола, им ги додели градоначалничката на општина Битола, м-р Наташа Петровска, која оваа година, „Малиот битолски Монмартр” го поддржа со 200.000 денари, што всушност претставува најголемата досегашна поддршка која оваа меѓународна манифестација ја добила од општина Битола. Над 4 пати зголемената поддршка за “Малиот битолски Монмартр” е во насока на поттик на визијата за понатамошен развој на манифестацијата која е бренд на градот и негов промотор во светски рамки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.