Со концерт на камерниот оркестар „Ба-рок“, во фоајето на Националната опера и балет вечерва во 20.30 часот ќе биде отворена манифестацијата „Есенски музички свечености“. Ќе настапат: Климент Тодоровски, Јане Бекевски, на виолина, Марија Георгиева, на виола, Кирил Јосифов, на виолончело, Митко Иванов, на контрабас, Марија Јакимовска, на флејта/пиколо, Татијана Петрушевска и Ѓорѓи Петрушевски, на обоа, Марјан Милошевски, на фагот и Теодор Теодосиевски, на ударалки.

Со нив ќе настапат пејачите: Биљана Јосифов, сопран, Николина Јаневска, мецосопран и Драган Ампов, баритон. Диригент е Иван Еминовиќ, а режисер – Љупка Јакимовска. На програмата се дела од Рамо, Хендл, Бах и Вивалди.

Членовите на ансамблот „Ба-рок“ првпат заеднички настапја на Мајските оперски вечери во 2021 година во продукција на Националната опера и балет со претставата „Игри на животот“ на која беа изведе музика исклучиво од барокот.

Оттаму произлезе идејата да продолжиме да дејствуваме како ансамбл негувајќи ја барокната музика, имајќи ја предвид реткоста на изведување на ваков музички стил во земјава. Самата комплексност на барокниот стил бара од изведувачите голема виртуозност и висок професионализам, што е одлика на сите членови од ансамблот. Секој член на ансамблот е солист во оркестарот, нашите пејачи се носители на главни улоги во повеќето оперски претстави на сцената на НОБ, велат од ансамблот.

Манифестацијата „Есенски музички свечености“ ја организира Дирекцијата за култура и уметност од Скопје.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.