Грандиозното дело на Петар Илич Чајковски, „Оревокршачка“ е на репертоарот на Македонската опера и балет на 30 јануари, со почеток во 20 часот.

Диригентската палка е во рацете на Бисера Чадловска, а кореографијата на руските професионалци Василиј Иванович Ваинонен и Михаил Крапивин.

Во главните улоги се Марија Кичевска Шокаровска, Бобан Ковачевски и Бојана Арсовска. Настапуваат оркестарот, првенци, солисти и целиот балетски ансамбл при НУ МОБ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.