Книгата за деца „Јас сум Акико“ од српскиот автор Стефан Тиќми ќе биде промовирана онлајн во денеска на 16 април во 19 часот на фејсбук-страницата на издавачката куќа „Арс Ламина“. Македонското издание на овој роман е објавено од „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, а корицата ја изработи нашиот илустратор и автор Ване Костуранов.

„Јас сум Акико“ говори за едно девојче со пеги кое не ги сака границите, а Филмскиот центар на Србија минатата година го поддржа проектот да се адаптира делото во сценарио за долгометражен цртан филм.

Разговорот со авторот Тиќми ќе го води уредничката во „Арс Ламина“ Оливера Ќорвезироска. „Јас сум Акико“ досега има добиено голем број награди меѓу кои и за најдобра книга за деца од „Политикин забавник“, а исто признание го освои и на Саемот на книга во Херцег Нови. Младиот писател од Лесковац е познат и по тоа што во населбата Анчики блиску до неговиот роден град, во напуштена куќа направил мала бесплатна библиотека со 5000 книги. Воедно, пошироката јавност го знае и како преведувач на поезија на знаковен јазик.

Главен лик во романот е Акико, која го сака својот татко, кожата ѝ мириса на стара хартија и често е осамена. На другите им изгледа необично, но животот ќе ѝ се смени благодарение на Баобаб и Марсело. Ова е мудра книга и многу ставови што ги истакнува Акико за родителската љубов, за внатрешниот свет, за извртената стварност, за пријателството и за многу други сфери, е добро да допре и до возрасните.

Српските медиуми ја опишуваат оваа книга како инспиративна и поетска, а Тиќми е истакнат како нов глас во домашната книжевност за деца и млади. Неговото пишување е опојно како стиховите на Мика Антиќ, бајковито мудро како во „Малиот принц“ на Антоан де Сент Егзипери, духовито и топло како текстовите на Игор Коларов. Книжевните критичари велат дека ова е книга што брзо се чита, но останува во сеќавањата и воедно е соодветна и за повозрасните читателите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.