Романот „Одбројување“ на Фросина Пармаковска деновиве го доби својот српски превод, кој го објави реномираната издавачка куќа „Градац“ од Србија. Романот го преведе Милена Илиќ, а неговото издавање е финансиски поддржано од европската мрежа за литература и превод „Традуки“. Ова е прв превод за Пармаковска на српски јазик.

„Одбројување“ е добитник на наградата „Роман на годината“ за 2017 година на фондацијата „Славко Јаневски“. Фросина Пармаковска (1985), која е родена во Скопје, дипломирала на Филолошки факултет, на Катедрата за општа и компаративна книжевност. Магистрирала на Институтот за македонска книжевност, на тема „Варијации на магичниот реализам во светскиот и македонскиот роман“. Објавувала раскази во книжевни списанија. „Пишувајќи ги изгубените топки“ е насловот на нејзиниот прв роман, објавен во 2013 година, вториот, „Вишнова хроника“ влезе во финале за наградата „Роман на годината“ и е преведен на бугарски и украински јазик. Пармаковска е членка на Друштвото на писателите на Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.