По успешните концерти во Париз и Рим на македонските пијанистки Мимоза Ќека и Јована Трајчева, каде настапија со пијано дуо рецитали на музички фестивали – фестивалот Музички nедели во Париз, Франција како и во Театро Марчело во склоп на Concerti del Tempietto во Рим, Италија тие најавуваат Новогодишен концерт “ПРАЗНИЧНА РАПСОДИЈА” на пијано дуо Мимоза Ќека & Јована Трајчева .

На програмата ке бидат изведени дела од следниве композитори: E. Elgar – Salut d’amour
P. I. Tchaikovsky – S. Rachmaninoff – Valse no.6 from the Sleeping beauty, P. I. Tchaikovsky – S. Calligaris – Parafrasi da concerto op. 16 ,,Il Lago dei cigni”, S. Rachmaninoff – 6 Morceaux – Russian song, Valse, M. Ravel – Rhapsodie Espagnole, F. Liszt – Hungarian Rhapsody no.2, A. Piazzolla – Oblivion, Adios Nonino, Libertango.

Концертот ќе се одржи на 24.12.2019 (вторник) во 20 часот Камерна сала на Филхармонија

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.