Македонската опера и балет стана ничија. Ниту македонска ниту национална – операта и балетот, благодарение на Преспанскиот договор, стана обезличена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.