НУ Центар за култура во соработка со Амбасадата на Кралството Шпанија и Кинотека на Македонија од денеска до 28 октомври организираат „Недела на шпански филм“.

Културната манифестација за филмофилите почнува вечер со свечено отворање во 20 часот во малата сала на Центарот за култура и проекција на документарниот филм „Омега“.

Станува збор за музички документарец за албум со песни во кои се испреплетени панк-рок музиката на шпанскиот бенд Лагартија Ник, стиховите и музиката на Леонард Коен (1934 – 2016), стиховите Лорка (1899 – 1936), трагичниот поет и јунак на Шпанската граѓанска војна, со гласот на легендата на фламенкото Енрике Моренте (1942 – 2010), најавија од секторот за односи со јавност на НУ Центар за култура-Битола.

Во рамките на „Неделата на шпански филм“ ќе бидат прикажани филмовите „Духот на пчелната кошница“, „Девет писма за Берта“, „Национално наследство“, „Ракетата од Калабуч“, „Матахарис“ и „Невините светци“.

Кинопроекциите се бесплатни и ќе се реализираат во согласнот со мерките за Ковид, а бројот на места во салата е ограничен согласно протокол, посочуваат од НУ Центар за култура-Битола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.