Пред преполната сала тој ја изведе традиционалната македонска песна „Не си го продавај Кољо чифликот”, во познатата обработка на композиторот Драган Шуплевски.

Неговиот концерт заврши со бурни овации од публиката.

Трпчески вети дека на следното гостување ќе го претстави целиот негов проект „Македонисимо” во Бразил и во Латинска Америка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.