Народниот театар-Битола продолжува со прикажување на претставите онлајн за публиката. Вечерва на програмата е претставата „Малограѓанска свадба“ од Бертолд Брехт.

Нашот театар од секогаш бил носител на светските театарски трендови, таков е и случајот со претставата која ќе можете да ја погледнете вечерва.,,МАЛОГРАЃАНСКА СВАДБА” од Бертол Брехт. Работена далечната 1989г во режија на гостинот од Ташкент Марк Вајл претставник на тогашната Руска авангарда чиј живот завршува трагично токму поради театарска постановка.

Снимката која ќе ја погледнете вечерва е изведба на на нашиот театар и театарот ,,Илхом” од Ташкент каде исто така била поставена претставата.

Нашот театар од секогаш бил носител на светските театарски трендови, таков е и случајот со претставата која ќе можете да…

Posted by НУ Народен театар – Битола on Wednesday, May 20, 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.