Националниот оркестар на Франција ја постираше на Јутјуб својата изведба на „Болеро“ од Морис Равел – снимена со почитување на мерките за социјално дистанцирање.

Во овој деликатен период низ кој минуваме сакавме, наспроти дистанцирањето, да свириме заедно и да го споделиме она што најдобро умееме – музика. Сe надеваме дека овие универзални ноти на Равел ќе ви донесат топлина и утеха – порачаа француските музичари.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.