Премиерата на македонскиoт филм „Мирно лето“, режиран од македонски режисер, се случила на денешен ден пред 58 години. На 18 мај 1961 година во скопското кино „Култура“ била премиерната проекција на филмот Мирно лето од македонскиот режисер Димитрие Османли.

Автор на сценариото за филмот е Фрида Филиповиќ, а улогите ги толкуваат: Љупка Џундева, Слободан Перовиќ, Дарко Дамески, Илија Милчин, Мери Бошкова, Петре Прличко и Стојка Цекова.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.