Министерството за култура на својата страница го објави конкурсот за финансирање проекти од национален интерес за 2020 година.

Пријавите по дејности и области, кои се составен дел од годишните конкурси по дејности и области, се објавени на веб-страницата на Министерството за култура и може да аплицирате до 8.11.2019.

kultura.gov.mk/soopstenie-za-nacionalnite-ustanovi-od-oblasta-na-kulturata-za-dostavuvanje-nacrt-godisna-programa-za-2020-godina/

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.