Културните работници повторно имаат проблеми со платата, која за дел од нив повторно доцни. Дека дел од институциите ги исплатиле месечните примања, а дел не, до редакцијата на „Република“ веќе пристигнаа реакции. Во исчекување на одговорите од Министерството за култура, преку „Фејсбук“ реагира и актерот Тони Михајловски, кој вели „ќути си, трај си, кој ти потражи дај си“.

Просто е незгодно да се каже дека и платата за август ја нема. Некои молчат затоа што земаа плата па им е незгодно од другите што не земаа. Ќути си, трај си, кој ти потражи дај си, реагира Михајловски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.