Писатели, режисери, уметники, новинари, музичари, професори, културни работници се потпишани во писмото упатено до премиерот Зоран Заев во кое му порачуваат да не се менува раководната структура во Младинскиот културен центар (МКЦ), по најавите дека во директорската фотеља ќе седна Арбен Бени Шаќири.

Поранешниот функционер за ваквите промени во МКЦ, коментира:

Ориѓански е догогодишен соработник на Шаќири, а по социјалните мрежи е познат како голем плукач врз сите уметници кои не се на неговата листа на пријатели.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.