Матица македонска од Скопје на 31 мај (среда) во 18 часот  ќе ја промовира книгата од областа на медицината посветена на респираторното здравје и важноста на витаминот  Д од докторките Татјана Јаќовска и Весна Мицевска. За пораките на ова дело ќе говорат академик Нада Поп Јорданова, д-р Бисерка Јовковска и проф. д-р Катарина Ставриќ Каева.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.