Во рамките на јубилејот – триесет години од основањето, „Матица македонска“ објавува избрани дела во пет тома од писателот Блаже Миневски. Изданието го уредува Раде Силјан а графичко-ликовниот дизајн е на Кристи Георгиевски.

Во првиот том, со наслов „Да речеме уште една“, се објавени расказите а во останатите четири тома романите „Нишан“, „Свирци“, „Мрежата на Мамли“, „Мемоарите на една млечка“, „Требаше да се сликаме пред да се замразиме“ и „Фантомско стапало“. Книгите се проследени со толкувања од Митко Маџунков, Венко Андоновски, Марија Проскурнина, Оливера Ќорвезироска, Ефтим Клетников, Стефан Влахов-Мицов, Марија Ѓорѓиева Димова, Душан Стојковиќ,  Јордан Плевнеш и други.

Блаже Миневски (1961) е автор на девет романи, седум драми и три книги раскази.

Романите на Миневски се преведени на англиски, ерменски, бугарски, словенечки, арапски, кинески, српски, полски и италијански јазик, а со свои раскази е застапен во речиси сите антологии на кратка проза објавени последните триесетина година во Македонија и надвор од неа. Дел од нив се преведени на повеќе од дваесет јазици во светот.

Дибитник е на повеќе награди, меѓу кои  и  на „Роман на годината“, „Стале Попов“ и „Рациново признание“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.