Марија Павловска и Жанета Вангели учеснички на Азиско-Африканска и Медитеранска ликовна изложба во Хангжу, Кина

Култура 18.08.2021 / 13:23

Македонските ликовни уметници Марија Павловска и Жанета Вангели учествуваат на 18-тата Азиско-Африканска и Медитеранска Меѓународната ликовна изложба- ААМА 2021 во Тагус Интернационалниот Центар за Уметност во  Хангжу, Кина.

ААМА ги прикажува делата на повеќе од 80 уметници од 50 земји од светот, а куратор е Ки Луо, уметник и директор на Меѓународната ликовна изложба ААМА / Кинеска академија за уметност.

Видеа од изложбата истовремено ќе се емитуваат во галерии и уметнички центри во различни градови како што се Италија, Франција, Португалија, САД, Сингапур и Кина, целосно демонстрирајќи ја интернационализацијата на нашата мрежа.

Меѓународна уметност во ерата на Интернет

На ден, регионалната галерија се метаморфозира во сеприсутен мрежен простор. Ова стана најбрзиот и најефективниот начин за градење уметнички размени, изложба на слики на меѓународни современи уметници и споделување на работата на секој уметник. Така ААМА, надвор од сите географски граници, ги реализираше најновите размени на меѓународниот простор со соработка на извонредни уметници од целиот свет.

Во 2021 година, 18-тата ААМА (азиско-африканска и медитеранска меѓународна уметничка изложба) ги прикажува делата на повеќе од 80 уметници од 50 земји. Ние ги одржуваме оригиналните уметнички предлози и не поставуваме изложбени теми, нагласувајќи го уметничкиот јазик, мисловниот процес и изборот на уметниците. Презентираните дела имаат и експериментални и народни форми; вклучувајќи го статусот на европски уметници, јазиците на африканските и блискоисточните уметници, стиловите на азиските и американските уметници (оваа изложба не опфаќа видео и документарни филмови) и персонализацијата и географијата на уметноста. Карактеристиките се очигледни: ААМА се залага за диверзификација на формите, наместо за елитизам.

18-тата изложба на ААМА во 2021 година е различна од минатото; Видеа од изложбата истовремено ќе се емитуваат во галерии и уметнички центри во различни градови како што се Италија, Франција, Португалија, САД, Сингапур и Кина, целосно демонстрирајќи ја интернационализацијата на нашата мрежа.

По крајот на епидемијата, Светот не може да се врати во минатото, и не може да биде начин на кој е уметноста Светот не може да се врати во минатото, ниту пак начинот на кој се комуницира уметноста. Нето комуникацијата ќе биде еден од важните начини на уметничка комуникација во иднина. Класиците, елитите исчезнуваат, темпото на светот се забрзува, а виртуелниот приказ на мрежата во голема мера ќе ги заштеди трошоците за физички изложби и ќе заштеди многу ресурси.

Тука, би сакал да му се заблагодарам на академскиот домаќин на оваа изложба, г-дин Фродо (претседател на битолско меѓународно триенале) за неговата силна поддршка, како и на членовите на академскиот комитет на изложбата: Кристина (Филипини, член на одбор на Националниот Галерија), Georgeорџ (Претседател на Националната уметничка фондација на Сејшелите), Гај Лангевин (канадски уметник), Мартин (основач на магазинот за азиски уметности „Син лотос“), Ромеро (професор на Факултетот за уметност на Универзитетот во Барселона), Ренато ( Професор на Брера академија за ликовни уметности во Милано), Серхио (професор на Брера академија за ликовни уметности во Милано, Шин Јанг Хо (професор на Универзитетот Кјунгпук, Јужна Кореја).

Уметноста е најдобрата верзија на животот, а секој уметник е исклучителен.

Лисабон, 20.06.2021 година

Луо Ки
Уметник / Директор и Куратор на Меѓународната изложба ААМА / Кинеска академија за уметност

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.


Comments are closed for this post.