Иницијатива споменикот на Крсте Петков Мисирков кој сега се наоѓа на плоштадот „Пела“ до Триумфалната порта да се премести пред нејзиниот свечен влез, до градоначалникот на општина Центар доставила Македонската академија на науките и уметностите, пишува „Скопско ехо“.

Во образложението на предлогот МАНУ потенцира дека сегашната локација не е адекватна со оглед на значењето на Мисирков и на авторот скулпторот Боро Митриќески.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.