Како дел од манифестацијата „Филмска култура“ изминатите два дена во Битола љубителите на домашната кинематографија имаа можност да проследат селекција филмови од македонската продукција и да уживаат во изведба на филмска музика.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.