Оркестарот на Македонската филхармонија, на 4 јуни (недела) ќе гостува во Ниш (Р.Србија) во рамки на седмиот меѓународен фестивал за духовна музика „Музички Едикт“.  

Оркестарот на Филхармонија ќе настапи во комплексот на Соборната Црква во Ниш, а ќе биде изведена „Хорска Фантазија за пијано, хор и оркестар, опус 80 од Лудвиг ван Бетовен.

Диригент е Хаџи Јаков Милутиновиќ, а како солисти ќе настапат Катарина Симоновиќ-Иванковиќ (сопран), Маријана Радосављевиќ (сопран), Александра Ристиќ (мецосопран),

Саша Арсенков (тенор), Никола Стаменковиќ (тенор), Лазар Лазаревиќ (баритон) и

Андреј Цинцаревиќ (пијано).  Настапуваaт и хорот од Факултетот за уметност во Ниш „Маестрини и хорот на РТС од Белград.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.