Вечерва со почеток во 20 часот ќе се одржи концерт на врвните пијанисти Татја Чиковани (Норвешка) и Дино Имери во рециталниот простор Салон 19,19 (Културно Информативен Центар – Скопје).
Чиковани и нашиот реномиран пијанист Дино Имери за прв пат ќе ги спојат силите формирајќи пијано-дуо, а заедно ќе изведат богата програма од опусот на Бах, Шуберт и Дворжак. Пред дуото Чиковани-Имери веќе претстојат покани на неколку европски сцени меѓу кои и настап во Осло, Копенхаген, Тбилиси, понуди за снимање на дискографско издание, но и покани од неколку други фестивали каде ќе презентираат дела од светското творештво, но и ќе промовираат дела од македонски автори.

Татја Чиковани (1991) е пијанистка од Грузија, која живее и работи во
Норвешка, а соработува со еминентни имиња од Скандинавија. Како лауреат на
престижниот пијано натпревар „I Agustin Aponte International Music Competition“ во
Тенерифе, настапува на престижните европски сцени.

Додека пак, Дино Имери (1990) – одлично познат на нашата јавност, но и
европските музички кругови и критичка јавност – интернационално настапува со
огромен успех низ престижните фестивали и соработува со врвни уметници и
оркестри повеќе од 10 години. Бележи бројни дискографски изданија за неколку
домашни и странски издавачи (Piano Plage Festival France, PMG Jazz, Con:tempo,
СОКОМ и др.). Француските медиуми го нарекоа „магионичар на пијаното“, а на
својот репертоар покрај светските класици редовно изведува македонска музика,
промовирајќи ја македонската култура пред светската јавност.
Влезот на концертот е слободен, а концертот ќе се одвива во склад со
протоколите за заштита од КОВИД-19 предвидени од Владата на РСМ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.