Денес, од 18 часот,  ќе се оддржи концертот на дувачкиот квинтет „Филхармонија 5“ во Сала „Димитар Ненов”, Национална Музичка Академија „Панчо Владигеров“ во Софија.

Дувачкиот квинтет го сочинуваат: Елена Дојчиновска – флејта, Владимир Лазаревски – обоа, Здравко Ангелов – кларинет, Ванчо Стојановски – фагот и Горан Јанев – хорна.

На програмата ќе бидат застапени дела од Ференц Фаркаш, Јозеф Хајдн, Марин Големинов, Љубомир Бранџолица и Игор Стравински.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.