Вечерва се одржа првиот концерт од овогодинешното издание на Скопскиот Брас Фестивал. Нашите први гости оваа година ќе бидат „B.C. Brass“ (“Balkan Connection Brass”), брас квинтет составен од најдобрите брас музичари од Хрватска, Словенија и Србија. Членови на „B.C. Brass“ се :
Младен Ѓорѓевиќ – труба
Марио Лончар – труба
Виктор Кирченков – хорна
Марко Илиќ – тромбон
Крунослав Бабиќ – туба

Програма:
Р. В. вон Глук – Увертира од операта „Орфеј и Евридика“
В. А. Моцарт – Увертира од операта „Свадбата на Фигаро“
Џ. Пучини – „Арија на Мизета“
Ј. Готовац – Финална игра од операта „Еро од оној свет“
Ж. Бизе – Кармен свита

Џ. Верди – Увертира од операта „Моќта на судбината“
М. Камен – Квинтет
Е. Мориконе – Момент на Мориконе
Џ. Хендерсон – Туба Тајгер Рег

Мала Сала на Филхармонија
Влез: Слободен

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.