Откако беше објавено дека мали се шансите македонскиот кандидат „Медена земја“ да добие Оскар во категоријата странски филм, сега е очигледно оти тоа нема да се случи ни во категорјата документарец. На „Медена земја“ не и се даваат речиси никакви изледи според обложувалниците.

Коефициентот да добие Оскар е 13 што значи дека е тотален аутсајдер. Фаворит во оваа категорија е документарецот „Американска фабрика“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.