На 11 март, 2019 год. (понеделник), со почеток во 15:30 часот, во Институтот за духовно и културно наследство на Албанците – Скопје, ќе се организира свечено отварање на новиот сектор за едукација и проучување на Холокаустот.
На настанот ќе присуствуваат претставници од дипломатскиот кор и Арбер Адеми, министер за образование и наука.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.