Опера и балет, на 15 октомври 2019, со почеток во 20.00 часот ја најави трагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата.
КАВАЛЕРИЈА РУСТИКАНА, опера на Пјетро Маскањи во изведба на солистите: Сантуца: Весна Ѓиновска Илкова, Туриду: Ѓорѓи Цуцковски, Алфио: Борис Трајанов, Лола: Николина Јаневска
Мајка Лучија: Соња Пендовска Мадевска.

Хорот и оркестарот на Националната опера и балет, под диригентската палка на Иван Еминовиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.