Фејми Даут, еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, снима документарен филм во американско-кинеска продукција во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата.

Тоа го потврди за „Само Прашај“ доловувајќи ја атмосферата за тоа каков е животот во местото каде се појави Ковид-19. Град е затворен од 28 јануари, а дури денеска делумно се ослободи од строгите рестрикции.

Во видео јавувањето камерманот го опишува Вухан како град на духови под изолација на кинески начин: со задолжителни маски и ракавици, танцувања на отворено за да се подигнува духот и чување на сопственото и здравјето на другите.

Со филмската екипата се единствените странци во деветмилионскиот град кој е затворен од 28 јануари

Содржината ја изработи Институтот за комуникациски студии, новинар Ана Зафирова, монтажа Ристо Душковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.