Почесниот македонски конзул во Хрватска, Горан Калоѓера, изненаден и разочаран од синоќешната најава дека Законот за јазиците ќе биде објавен во „Службен весник“.

-Прочитав утрово дека албанскиот јазик стана втор официјален јазик во Македонија. Потоа, повторно, по стоти пат, ја читам студијата „Афирмација на македонскиот јазик“ на Блаже Конески сто пати. Колку труд, работа, маки, докажувања, научна и друга аргументација, дипломатска активност да му се докаже на светот нешто што е историска вистина. И тогаш, еден декрет, кој во голема мера ги елиминира сите тие напори и работа. Жалосно“! – пишува Калоѓера на Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.