Шест и пол годишниот син на Дуке Бојаџиев прекрасно свири пијано. На социјалните мрежи Дуке сподели видео на кое Тео одлично композиција, а коментарите од неговите пријатели се полни со пофални и дека Тео навистина е талентирано дете.  Се разбира, дека музичкиот талент го наследил од татко си, но и од дедото, Тодор Бојаџиев.

Дуке живее и работи во Њујорк. И тој самиот свири пијано од три годишна возраст, а компонира од свои десет години.  Дипломираше на Медицинскиот факултет во Скопје, и потоа замина за Бостон, каде дипломира на Беркли во 2001 година. Од таму се сели во Њујорк, каде и денес живее и работи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.