Порталот Cineuropa редовно објавува новости кои се поврзани со откажување или одложување на европските филмски фестивали, маркети и работилници. Дел од овие настани започнаа со подготовка на своите онлајн изданија. Целиот список, редовно ажуриран може да го погледнете тука

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.