Фестивалот „Илинденски денови“, кој годинава 50-ти пат ќе биде презентиран во Битола, е реномирана сцена за промоција и презентација на интернационалното живо културно наследство, стожер за духовно поврзување на Македонците од целиот свет и голема инвентивна идеја за задоволување дефинирана културна потреба. Ете, со такви амбиции сегашната генерација се подготвува за 50-то јубилејно издание и сè со цел да ја продолжи традицијата на претходниците.

Според документацијата и фестивалските монографии, првото издание на Републичкиот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови“ се подготвува во рана пролет во 1971 година, кога е формиран првиот совет на фестивалот предводен од Гога Николовски, а меѓу другите членуваат и Вера Стојчевска-Антиќ, Владимир Костов, Томе Момировски, тогашниот директор на битолскиот театар Димче Стефановски, Илија Алушевски, Кирил Танчевски и уште десетина други истакнати македонски вљубеници во фолклорот, народната култура и творештво.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.