Јавна расправа за Предлог-законот за употребата на македонскиот јазик ќе се одржи утре (26 јануари) од 12 часот во просториите на НУУБ „Св. Климент Охридски“-Скопје.

Предлог-законот за употребата на македонскиот јазик го изготвија Министерството за култура и Советот за македонски јазик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.