Рокот на УНЕСКО за спроведување на 19-те препораки за заштита на Охридскиот регион заврши на почетокот на месецот, заедно со мониторингот на тројцата експерти на УНЕСКО, кој беше спроведен изминатите денови. Изготвениот извештај е испратен во Париз

Рушењето на дивоградбите долж езерото останува сериозен проблем за Охрид. И за тоа е свесен и министерот Едмонд Адеми.

Планот за отстранување на бесправно изградените објекти на плажите на кои им се истечени договорите за концесија наиде на меѓусебни обвинувања помеѓу советниците од власта и опозицијата. Од ВМРО-ДПМНЕ на став дека советот не е надлежен да носи вакви одлуки, од СДСМ рекоа дека целта на планот е да се стави ред во незаконското искористување на крајбрежниот простор.

Целиот текст на следниов линк.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.