Ликовите на Гоце Влахов и Лазе бараков, кои од измеќари на царот дотуркаа во тронот беа неразделни во приказните, а Гоце и Лазе, пак, во животот.

Од скапиот другар се прости и струмичкиот актер, Лазар Бараков.

Брат, жалосно но вистинито, не успеавме за последно да се испонаприкажеме, замина без збогум во ова проклето време…Почивај во мир мој скап другар и соборец во нашите заеднички премрежија. Твојата добрина и ведрина е неизбришива од нашите срца.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.